Sušice - Svatobor

Na zalesněném vrchu Svatoboru 845 metrů nad mořem stávala již v letech 1895 – 98 kamenná rozhledna a turistická útulna. Dne 8. května 1934 byla poškozená rozhledna zbořena a na jejím místě během tří měsíců postavena podle plánů sušického architekta Karla Houry rozhledna nová, 31,6 m vysoká a na její vrchol vede 182 schodů. V následujícím roce byla postavena i nová chata s restaurací a několika pokoji.
Rozhledna nabízí kruhový výhled na Šumavu i do vnitrozemí, v chatě se pak můžete občerstvit i ubytovat. Pěší turisty dovede na vrchol Svatoboru ze sušického náměstí červená turistická značka ( 3,3 km ) nebo modrá turistická značka v úseku náměstí – úbočí Svatoboru ( 2,4 km ) , dále pak po žluté turistické značce v úseku úbočí Svatoboru - chata na Svatoboru ( 1,3 km ), přístup je možný rovněž autem odbočkou ze silnice č. 187 mezi Sušicí a Hrádkem u Sušice ( cca 7 km) nebo na kole po cyklotrase č. 2031 ( cca 3 km)
 

Pověst o pohanské kněžce Vodolence 

V dávných dobách měla na Svatoboru sídlit pohanská kněžka Vodolenka, která byla velice oblíbena. Když zemřela, byla pohřbena na Svatoboru a poblíž toho místa vytrysknul pramen, jehož voda byla léčivá. Vodolenka se prý i v dnešní době zjevuje v noci za bouře, aby dohlédla na stará kultovní místa.

 


Mapa