Kustošovská lípa

Lípa srdčitá, která pamatuje osm století, je 27 metrů vysoká a obvod jejího kmenu činí 802 cm. Místo, v kterém roste, patří k historicky cenné lokalitě s renesančním zámečkem Lipka, ze kterého jsou nádherné výhledy na jeden z hřebenů Železných hor i nedaleký prales Polom.
U cesty vedoucí k hrobce Kustošů roste mohutná lípa, jejíž stáří se odhaduje na 800 let. Památná lípa roste u cesty směřující od panského sídla na Lipce k místu bývalého hřbitova, které je dnes upravené jako hrobka původních majitelů panství Kustošů.

První panské sídlo zde postavili již ve 13. století, a tak lípa stará 800 let vítala na svět mnoho narozených na Lipce a pak je zase vyprovázela při jejich poslední cestě. Během jejího života si lidé předali řadu pověstí i doložitelných událostí. Je zajímavé, že do ní nikdy neuhodil blesk. Kmen lípy je rozdělen na dva mohutné kmeny, které jsou v koruně staženy lany.

Říká se, že pod lípou tábořil Jan Žižka nebo že zde krátkou dobu pobýval Jan Amos Komenský. Dále se traduje, že láska partnerů, kteří se pod lípou pomilují, bude nesmrtelná a přečká veškerá životní úskalí.

Volná kdykoliv, autor snímku Ludvík Plašil.


Mapa